Bremont Terra Nova 38 Turquoise Automatic Watch "One of 100" TN38-ND-SS-TQ-B - ALL Original, Box & Papers
WA-5900
Out of stock
Subcribe to back in stock notification
customers are viewing this product
WHO MAY USE THIS WARRANTY?
WHAT DOES THIS WARRANTY COVER?
WHAT DOES THIS WARRANTY NOT COVER?
WHAT IS THE PERIOD OF COVERAGE?
WHAT ARE YOUR REMEDIES UNDER THIS WARRANTY?
HOW DO YOU OBTAIN WARRANTY SERVICE?
LIMITATION OF LIABILITY
Not covered by warranty:
  • Regular wear-and-tear from normal use.
  • Defects caused by outside force or improper use. Consequential and incidental damages.
  • The loss of precious, semi-precious stones from settings.
  • Outside modifications and third party repair attempts of any kind will void the warranty.
  • Shipping cost to Secondhand Horology.
Product Description
Watch Overview
The watch features a compact 38mm 904L stainless steel cushion case, known for its excellent corrosion resistance and durability. Its slim profile and tapered lugs offer superior wearability and comfort, while the striking turquoise dial delivers a fresh pop of color that maintains excellent legibility even in challenging environments.
Product Details
General Specifications
  • Brand: Bremont
  • Type: Wristwatch
  • Model: Terra Nova 38 'Turquoise'
  • Reference: TN38-ND-SS-TQ-B
  • Year / Era: Modern
  • Gender: Men's
Dial & Display
  • Display: Analog
  • Color: Turquoise
Movement
  • Type: Automatic
  • Caliber: Calibre 11 1/2’’’ BE-36AL
  • Jewels: 26
  • Movement Functions:
    • Manual-winding
    • Central hours and minutes
    • Sweep seconds
    • Glucydur balance
    • Anachron balance spring
    • Nivaflex mainspring
  • Power Reserve: 38 hours
  • Frequency: 28,800 vph (4Hz)